Cena čtyřletých ojetin začíná stagnovat. Nová auta však stále zdražují

 

17. prosince 2018 - Ceny ojetých vozidel rostly v posledním roce rychleji než ceny nových. Zatímco nové vozy zdražily o 3,57 %, cena čtyřletých ojetin se v posledních čtyřech kvartálech zvýšila o 9,14 %. V případě čtyřletých ojetých vozů však dochází v posledních týdnech ke stagnaci až mírnému poklesu cen. Naopak tempo růstu cen nových automobilů je sice relativně pomalé, ale dlouhodobé a lze očekávat, že bude přetrvávat i nadále. Vyplývá to ze studie Analýza vývoje cen motorových vozidel, kterou připravila a zveřejnila společnost Cebia. Analýza pravidelně srovnává vývoj cen nových vozidel a čtyřletých ojetin v posledních čtyřech kvartálech.

Na růstu cen nových vozidel se kromě zvyšující se spotřeby domácností a vzrůstající prosperitě firem podílí rovněž nové legislativní požadavky na homologaci vozů z pohledu emisí a bezpečnosti provozu. Naopak stagnace až mírný pokles cen čtyřletých ojetin se do značné míry způsoben jejich zvýšenou nabídkou a prodloužením průměrné doby prodeje v autobazarech, která letos vzrostla z průměrných 76 dnů v roce 2017 na 99 dnů. Stále přitom platí, že trh s osobními vozidly – novými i ojetými – je v České republice výrazně ovlivněn dominancí značky Škoda téměř ve všech segmentech (výjimkou je segment MPV) a cenová politika této značky je pro trh významným indikátorem.

Ve třetím kvartálu letošního roku došlo u nových vozů k obměně neprodávanějších modelů v jednotlivých segmentech, kdy se do popředí oproti předchozím kvartálům více prosadily modely s benzínovými motory. Popularita naftových motorů však výrazně nepoklesla. Například cena nejprodávanějšího vozidla Škoda Octavia s benzínovým motorem meziročně stoupla o 9,94 %, zatímco cena stejného modelu v dieselovém provedení s motorem 1.6 TDI už mírně klesá téměř dva roky v řadě a za poslední rok poklesla o 3,10 %.

Aféra Dieselgate se na tuzemském trhu ojetých automobilů na rozdíl od jiných zemí EU výrazněji neprojevila, a to jak z hlediska poměru zastoupení druhů motorů, tak i cen jednotlivých vozidel. Na mírně klesající ceny ojetých vozidel s naftovými motory má vliv zejména velké množství vozidel z ukončených operativních leasingů. Aféra Dieselgate však začíná hrát významnější roli v oblasti dovozů ojetin. V sousedních zemích se začíná projevovat snížená poptávka po ojetých vozidlech s dieselovými motory, která se tak stávají zajímavá pro dovozce ojetin do České republiky, a to zejména u dražších modelů. Přesycení trhu se tím ještě zvyšuje, což má neblahý dopad na efektivitu končících operativních leasingů u vozidel s dieselovým motorem.

 

MINI A MALÁ VOZIDLA – nedostatek vozů Škoda Fabia

Nejprodávanějším modelem čtyřletých vozů tohoto segmentu je stabilně Škoda Fabia (40,6 %), nyní s motorem 1.0 TSI a výbavě Style, následovaná nově vozy Renault Clio a Hyundai i20, které nahradily vozy Škoda CITIGO a Ford Fiesta. Tři nejprodávanější vozy přitom tvoří více než polovinu prodejů vozů v rámci tohoto segmentu (53,33 %). Průměrná cena vozidel tohoto segmentu narostla meziročně o více než 10 %, nejvíce přitom podražila Škoda Fabia (o 11,7 %), která vzhledem ke svému vysokému podílu ovlivnila výrazně růst průměrné ceny celého segmentu. Pokles počtu mladých ojetin těchto vozů v nabídce inzertních portálů má společně se zvýšenou poptávkou trhu vliv na růst ceny.

 

NIŽŠÍ STŘEDNÍ A STŘEDNÍ VOZIDLA – pokles podílu vozu Škoda Octavia

Největší podíl měla v této kategorii čtyřletých aut opět Škoda Octavia, která však neudržela hranici 30 % a její podíl klesl na 28,1 %, následovaná vozy Škoda Rapid a Hyundai i30. Tyto TOP 3 vozy zaujímají 52,77 % segmentu. Volkswagen Golf, který je nejprodávanějším vozem v Evropě, skončil na čtvrtém místě. Průměrná cena vozidel tohoto segmentu vzrostla meziročně o 4,78 %, průměrná cena jen Škody Octavia narostla o 5,37 %. Růst průměrných cen dosáhl vrcholu v prvních měsících letošního roku, poté nastal cenový pokles celého segmentu, nicméně průměrné ceny se stále pohybují nad úrovní roku 2016. Vozidla v tomto segmentu jsou nejčastějšími flotilovými vozy a jejich následný prodej po ukončení velmi častých operativních leasingů výrazně ovlivňuje relativně nízké ceny ve srovnání s ostatními segmenty. Tento tlak na snižování ceny je nejsilnější u dvou až čtyřletých ojetin, kterými leasingové společnosti v letošním roce „zaplavují“ trh.

 

MPV VOZIDLA – Citroën Berlingo vyhrál nad Volkswagen Touran

Nejprodávanějším modelem vozidel čtyřletých MPV byl Hyundai ix20 se stabilním podílem 14,17 %. Zatímco ještě před půl rokem byl na druhém místě Volkswagen Touran, nyní byl vystřídán vozem Citroën Berlingo. Třetím nejprodávanějším vozem je stále Dacia Dokker. Tyto tři modely tvoří 32,9 % tohoto segmentu. Průměrná cena u čtyřletých MPV vozidel narostla meziročně o 9,32 %, což představuje mírné zpomalení. V rámci segmentu jsou však hodnocena vozidla, která lze srovnávat s ohledem na odlišnost jejich finálního tržního zaměření velmi obtížně. Do shodného segmentu (dle parametrů SDA) jsou totiž současně zahrnuta vozidla jako rodinný Hyundai ix20 a Dacia Dokker, která je naopak častou volbou drobných podnikatelů.

 

SUV A TERÉNNÍ VOZIDLA – zájem o ně se v posledních třech letech zdvojnásobil

Nejprodávanějším modelem čtyřletých SUV a terénních vozidel byl v posledním roce Volkswagen Tiguan následovaný vozy Nissan Qashqai a Dacia Duster. Ačkoli došlo k obměně v pořadí těchto vozů, v TOP 3 se drží dlouhodobě, tvoří však jen zhruba pětinu segmentu. Průměrná cena vozidel tohoto segmentu narostla meziročně o 13,13 %. Nejvíce opět podražila Dacia Duster, a to o 29,9 %, naopak nejméně Volkswagen Tiguan (o 7,36 %), tempo zdražování však výrazně narůstalo u obou vozů. V tuto chvíli se však tempo růstu zastavuje, a naopak dochází až k mírnému poklesu. Celý segment je ovlivněn dlouhodobě rostoucím zájmem o vozy SUV, který se za poslední tři roky dvojnásobil a je způsoben zejména výraznou módností tohoto segmentu. Důkazem toho je, že podíl pohonu 4x2 je velmi silný na úkor pohonu 4x4. Vzhledem k vysokému zájmu nabízejí hlavní hráči na trhu minimálně tři modely, které se odlišují svou velikostí (rozvorem, délkou atd.).

 

VYŠŠÍ STŘEDNÍ A OSTATNÍ VOZIDLA – průměrné ceny se vrátily o dva roky zpět

Největší podíl měla v tomto segmentu čtyřletých vozidel Škoda Superb (34,39 %) následovaná modely Mercedes třída E a BMW řada 5. Tři nejprodávanější vozy tvoří polovinu prodejů (49,39 %). Tato kategorie však měla na trhu čtyřletých vozidel jen malý podíl, konkrétně 5,68 %. Navýšení průměrné ceny o 5,09 % bylo způsobeno především vysokým cenovým nárůstem na přelomu loňského a letošního roku. Nejvíce vzrostla cena za Mercedes třídy E (6,72 %). Ještě před půl rokem však cena za tento vůz vzrostla meziročně o 10,6 %, rychlost nárůstu ceny tedy významně zpomalila. Průměrné ceny ojetých vozidel celého segmentu spadly na úroveň začátku roku 2017. 

 

 

Metodika:

  • Analýza porovnává období 1. 10. 2016 až 30. 9. 2017 s obdobím 1. 10. 2017 až 30. 9. 2018, pro kalkulaci obvyklých cen byl použit systém CebiCat GT,
  • pro zařazení jednotlivých modelů vozidel do segmentů (tříd) byla použita metodika Svazu dovozců automobilů (SDA),
  • každý segment je reprezentován 3 nejprodávanějšími vozidly v daném segmentu v třetím čtvrtletí 2018 a podle jejich podílu v daném segmentu je analyzován celý segment,
  • ceny jednotlivých modelů jsou kalkulovány pro vozidla v nejčastěji inzerovaných verzích na českých inzertních portálech (karoserie, motorizace, převodovka, výbava),
  • pro kalkulaci je výchozí cenou vozidlo bez doplňkové výbavy, po slevě importéra (jsou zohledněny i dlouhodobé akční slevy),
  • ojeté vozy jsou kalkulovány jako 48 měsíců staré s ohledem na průměrný kilometrový nájezd v dané třídě,
  • bylo zvoleno stáří 48 měsíců, což je výrazně méně, než je průměrné stáří v ČR prodávaných ojetin, protože je nejvíce relevantní pro importéry, pojišťovny a leasingové společnosti.